Co je příhradová konstrukce a k čemu slouží

Napsal Karel (Trávníček) Stavitel (») 26. 7. 2013 v kategorii Články, přečteno: 14833×
prihradove-konstrukce.jpg

Ve stavebnictví se používá mnoho různých konstrukčních řešení, které se liší jak svým technickým provedením tak i výslednými vlastnostmi. Tento článek představí velmi často používané řešení - příhradovou konstrukci. Nehledejte zde vyčerpávající odborný text, ale spíš stručný ucelený soupis toho nejdůležitějšího tak, aby si i laik dokázal udělat představu o jejím provedení a použití při různých situacích. Pojďme tedy na to.



Prihradove-konstrukce-pojmy Technické provedení a vlastnosti

Příhradové konstrukce jsou určitým typem nosné (podpěrné) konstrukce, kde místo homogenních svislých stěn (deska, bloky) jsou pro výplň použity pruty (diagonály a svislice), které tvoří takzvané příhrady. Tyto pruty jsou spolu pospojovány v jednotlivých bodech (pevných kloubech), které jsou nazývány styčníky. Dalo by se říci, že výsledná výplň je tvořena soustavou trojúhelníků (rovnoramenných, rovnostranných, pravoúhlých násobných). Smyslem takového konstrukčního řešení je přenesení a rozložení zátěže mezi nosnými prvky tak, aby vznikla taková konstrukce, kde budou jednotlivé nosné oddíly namáhány tlakem a tahem s ohledem na co nejmenší váhu a rozměry celého návrhu soustavy.

Prihradove-konstrukce-rozdeleni Příhradové konstrukce lze dělit na rovinné a prostorové dle rozložení jednotlivých příhrad, jak si můžete prohlédnout na přiloženém obrázku. Dalším možným dělením z pohledu jejich výroby a montáže, je můžeme dělit na monolitické, montované a kombinované. Z pohledu statiky se používá zjednodušeného modelu, kdy se předpokládá působení sil  jen ve styčnících (staticky určitá soustava). Na styčníky působí pouze normálová sílá. U ostatních případů (staticky neurčitá soustava) pak působí kromě síly normálové i další síly (např. ohybová moment, posouvací síla apod.).

Využití prutových soustav

Příhradové konstrukce nacházejí široké využití v mnoha oborech pozemního stavitelství. Nejčastějším materiálem, se kterým se při zhotovení příhradové konstrukce můžeme setkat, je vysoko-pevnostní ocel. Ta bývá často ještě opatřena dalšímu povrchovými úpravami pro zlepšení povrchových vlastností – mechanická a chemická ochrana (např. pozinkování chránící ocel proti korozi). Nezřídka můžeme narazit i na dřevěné příhradové konstrukce. Z pohledu obecného využití a funkčnosti lze prutové konstrukce použít pro stavbu střešních, stropních, stěnových, schodišťových bloků. Jak už bylo zmíněno, tyto velmi lehké a ekonomicky úsporné konstrukce nalézají řadu uplatnění. Pokud bychom měly uvést konkrétní příklady, pak jde o velmi časté řešení, které se kupříkladu používá při stavbě mostů. Dalším praktickým využitím jsou realizace montovaných hal, kde se využívá jejich lehkosti a pevnosti a kombinuje se s rychlou montáží prefabrikovaných prvků. Z dalších ocelových nebo dřevěných konstrukcí jmenujme například podkrovní vazníky, stěnové sloupky, bednění apod. 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Lukáš z IP 78.102.223.*** | 27.6.2018 19:17
Eva z IP 82.144.159.*** | 27.12.2022 17:49
Kdybychom s firmou měli více firemních prostředků, tak u stavby www.drevenicekrenek.cz dřevostavby bychom se asi stejně ještě s nějakou konstrukcí obrátili na vás. Je totiž vidět že tomu svému oboru opravdu velmi dobře rozumíte. Asi nebudete žádní nonameři, že. No tak já už zase mizím, musím ještě zajet do obchodu, to víte. Povinnosti.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a třináct