Co je příhradová konstrukce a k čemu slouží

Napsal Karel (Trávníček) Stavitel (») 26. 7. 2013 v kategorii Články, přečteno: 13298×
prihradove-konstrukce.jpg

Ve stavebnictví se používá mnoho různých konstrukčních řešení, které se liší jak svým technickým provedením tak i výslednými vlastnostmi. Tento článek představí velmi často používané řešení - příhradovou konstrukci. Nehledejte zde vyčerpávající odborný text, ale spíš stručný ucelený soupis toho nejdůležitějšího tak, aby si i laik dokázal udělat představu o jejím provedení a použití při různých situacích. Pojďme tedy na to.Prihradove-konstrukce-pojmy Technické provedení a vlastnosti

Příhradové konstrukce jsou určitým typem nosné (podpěrné) konstrukce, kde místo homogenních svislých stěn (deska, bloky) jsou pro výplň použity pruty (diagonály a svislice), které tvoří takzvané příhrady. Tyto pruty jsou spolu pospojovány v jednotlivých bodech (pevných kloubech), které jsou nazývány styčníky. Dalo by se říci, že výsledná výplň je tvořena soustavou trojúhelníků (rovnoramenných, rovnostranných, pravoúhlých násobných). Smyslem takového konstrukčního řešení je přenesení a rozložení zátěže mezi nosnými prvky tak, aby vznikla taková konstrukce, kde budou jednotlivé nosné oddíly namáhány tlakem a tahem s ohledem na co nejmenší váhu a rozměry celého návrhu soustavy.

Prihradove-konstrukce-rozdeleni Příhradové konstrukce lze dělit na rovinné a prostorové dle rozložení jednotlivých příhrad, jak si můžete prohlédnout na přiloženém obrázku. Dalším možným dělením z pohledu jejich výroby a montáže, je můžeme dělit na monolitické, montované a kombinované. Z pohledu statiky se používá zjednodušeného modelu, kdy se předpokládá působení sil  jen ve styčnících (staticky určitá soustava). Na styčníky působí pouze normálová sílá. U ostatních případů (staticky neurčitá soustava) pak působí kromě síly normálové i další síly (např. ohybová moment, posouvací síla apod.).

Využití prutových soustav

Příhradové konstrukce nacházejí široké využití v mnoha oborech pozemního stavitelství. Nejčastějším materiálem, se kterým se při zhotovení příhradové konstrukce můžeme setkat, je vysoko-pevnostní ocel. Ta bývá často ještě opatřena dalšímu povrchovými úpravami pro zlepšení povrchových vlastností – mechanická a chemická ochrana (např. pozinkování chránící ocel proti korozi). Nezřídka můžeme narazit i na dřevěné příhradové konstrukce. Z pohledu obecného využití a funkčnosti lze prutové konstrukce použít pro stavbu střešních, stropních, stěnových, schodišťových bloků. Jak už bylo zmíněno, tyto velmi lehké a ekonomicky úsporné konstrukce nalézají řadu uplatnění. Pokud bychom měly uvést konkrétní příklady, pak jde o velmi časté řešení, které se kupříkladu používá při stavbě mostů. Dalším praktickým využitím jsou realizace montovaných hal, kde se využívá jejich lehkosti a pevnosti a kombinuje se s rychlou montáží prefabrikovaných prvků. Z dalších ocelových nebo dřevěných konstrukcí jmenujme například podkrovní vazníky, stěnové sloupky, bednění apod. 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Lukáš z IP 78.102.223.*** | 27.6.2018 19:17


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a sedm