5+1 materiálů do Vaší koupelny

Napsal Karel (Trávníček) Stavitel (») 18. 11. 2013 v kategorii Články, přečteno: 5521×
koupelna-materialy.jpg

Koupelna je typickým místem v domácnosti, kde se spolu střetává praktičnost s účelovým vzhledem. Jinými slovy, jde o místo, které musí dobře posloužit k primárnímu účelu, vykonání hygieny, ale zároveň má být i místem příjemným pro oko. Existují i takoví lidé, pro které je to chrám klidu a relaxace. Není proto divu, že velmi dbají na osobitost interiéru celé koupelny, čehož jsou si dobře vědomi i samotní výrobci koupelnového nábytku a vybavení.

Na celkovém vizuálním dojmu z koupelnového prostoru se podílí řada prvků. Ať už jde o dekor a typ vybraných obkladů, již zmíněný design koupelnového nábytku nebo například osvětlení. Právě v případě prvního zmíněného platí, že se na celkovém vizuálu koupelny podílí největším dílem. Vhodně vybrané materiály, které jsou použity u obkladů a dalších dekorativních elementů mohou ozvláštnit jinak fádní koupelnu výrazným způsobem. Zároveň však nejde o něco, co by koupelnu připravilo o její praktické užívání. Podívejme se ve zkratce na 5+1 materiálů, se kterými to rozhodně nepokazíte.

Keramické dlaždice

Keramické dlaždice stále patří mezi ty nejpoužívanější materiály, se kterými se můžete v koupelnách setkat. Jde o obklady z přírodního materiálu a za jeho oblibou stojí bezkonkurenčně největší sortiment nabízených druhů velikostí, barev a dekorů. Vynikají také dobrou životností a cenou, což z nich činí ideální produkt na trhu se stavebními materiály. Nejenže dobře vypadají, ale také se i díky glazurovanému povrchu dobře udržují.

Obklady-drevo Teakové dřevo

Pokud chcete něco méně tradičního, než keramické obkladačky sáhněte po dřevě. Ačkoliv se může zdát, že dřevo není příliš ideálním materiálem do vlhkých a na teplotu náročných prostor, jakým koupelny beze sporu jsou, nemusí to nutně znamenat pravdu. Například teakové dřevo vyniká vysokým obsahem silicových olejů, díky čemuž je velmi odolné proti plísním a má menší nasákavost, než dřeviny rostoucí v podnebí s mírným klimatem. Obecně vzato jsou lepší exotické dřeviny. Například cedr, bubinga, wenge nebo již zmíněný teak, i když lze pořídit i obklady a nábytek z klasičtějších dřevin, které jsou impregnovány ochrannými prostředky, včetně povrchového ošetření. Určitě vás upoutají svou kresbou a barevností.

Obklady-beton Betonové obklady

Kontrastem k naturálnímu vzhledu “koupelny ze dřeva“ je koupelna s betonovými obklady. Dalo by se i říci, že jde o podceňovaný materiál, který může mít v řadě koupelen své místo, alespoň s ohledem na návrh. Beton přitom vyniká řadou skvělých vlastností jako je nízká nasákavost, výborná propustnost vodních par, fyzická odolnost atd. Směle může konkurovat i cenou a však, jak již bylo zmíněno, ne každému se bude líbit.

Mramorové desky

Mramor, respektive přírodní kámen je tím po čem sáhnou lidé častěji, než po betonových obkladech. Kromě mramoru to mohou být třeba obklady ze žuly nebo z břidlicového kamene. Mramor je nabízen v celé řadě barevných provedeních a kromě běžných dlaždic lze vybírat z nabídky mozaiek. Některé dekory působí opravdu luxusním dojmem a dokáží koupelnu proměnit k nepoznání. Přírodní kámen jako obkladový materiál navíc opravdu hodně vydrží, i když je jeho nasákavost celkem vysoká, největší jeho nevýhodou bývá velká hmotnost a nakonec i pořizovací cena.

Plastové imitace

Plast byl vždycky levný a určitě i o dost lehčí než kámen. Samozřejmě se jeho použití nevyhnulo ani interiérům a tak si každý může pořídit obklady z umělé hmoty. Plasty, jakož to uměle vyrobené látky, excelují svými chemickými i fyzikálními vlastnostmi. Odolávají teplotám, vlhkosti, fyzickému poničení, chemickým účinkům dezinfekčních prostředků a mohlo by se pokračovat klidně dál. Co se vzhledu týká je výčet dostupných barevných variant a vzorů ještě delší, od sterilně bílých až po všemožné imitace povrchů dřeva nebo kamene. Dodavatelé u plastových obkladů vyzdvihují bezešvé řešení instalace, které je nejen snadné na montáž, ale také i následnou údržbu. Je to díky absenci spár, ve kterých ulpí nejvíce nečistot a usazujícího se vodního kamene. Hlavní prim pak hraje také již zmíněná nízká cena.

Obklady-sklo Skleněná glazura

Máte-li rádi lesk a potrpíte-li si na obklady, které “praští do očí“, budou se Vám líbit skleněné obklady. Sklo má vynikající optické vlastnosti a koupelnu v kombinaci s dobře zvoleným a umístěným osvětlením doslova rozsvítí. Dobře se kombinují se zrcadlovými plochami, čímž se ještě víc umocňuje,  již tak vynikající, brilance barevných variant těchto dlaždic. Kromě obarveného skla si lze pořídit i obklady s povrchovou úpravou, které se podobají keramickým obkladům. Sklo je náročné na údržbu. Naštěstí moderní doba nabízí pomocníka v podobě povrchového ošetření založené na nanotechnologiích, jinak by vás následný boj se šmouhami a stopami po kondenzátech nejspíš velmi brzo unavil. Koupelnu byste tak začali proklínat místo toho, abyste ji milovali a užívali si ji.  

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Karel z IP 2a00:1028:83c8:*** | 7.3.2014 10:03
Mně se hrozně líbí koupelna z kompozitního vápence, je úžasná. Volně stojící vany v tomto provedení jen těžko hledají konkurenta keramico.cz/cs/32-volne-stojici-vany
Miloš z IP 194.228.11.*** | 29.7.2014 15:18
Jako první věc v koupelně vždy řeším obklady, problém nastane, když se zjistí, že k řezání obkladů nejsou ty správné kotouče. Nejlepší možností je nakoupit je na www.nortonclipper.cz/
Marika z IP 213.235.185.*** | 18.12.2017 12:37
Takové ty doplňky do koupelny jsem pořizovala za pěkné ceny na vybaveni-koupelny.nabytker.cz/
Margaret z IP 193.164.219.*** | 6.6.2019 01:14
Pěkný článek, díky ;) Koupelnu už máme téměř zařízenou a použili jsme v ní opravdu hodně dřeva, dokonce i vana má dřevěné obložení a působí to na mě trochu jako klidné prostředí lesa smile Teď vybírám zrcadlo, což je neodmyslitelná součást koupelny, docela mne zaujalo tohle day-night.cz/product/zrcadlo-daiman/ s rámem z kůry.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a devět