Na co myslet při rekonstrukci koupelny

Napsal Karel (Trávníček) Stavitel (») 27. 9. 2013 v kategorii Články, přečteno: 17762×
k1.jpg

Koupelny jsou podstatnou součástí každého bytu nebo rodinného domu. Čas od času vystane potřeba je inovovat, ať už z pohledu nevyhovujícího stávajícího stavu nebo jednoduše proto, že chcete provést výměnu vybavení, které je obvykle spjato i s rozvody vody a odpadů. Připočteme-li, že koupelny jsou opatřeny obklady, nejde zrovna o tu nejjednodušší a nejlevnější rekonstrukci, alespoň co se ostatních obytných prostor týká. V tomto krátkém článku se podíváme na několik hledisek, které by Vám neměly uniknout.

 Řešení dispozic

Nejdůležitějším krokem, který musí proběhnout před každou rekonstrukcí je koncipování daného prostoru tak, aby byl efektivně využit. Koupelnový prostor nebývá zpravidla velký a zároveň do něj bývá umísťováno velké množství rozměrného vybavení. Dále pokud budete měnit i umístění spotřebičů a dalšího vybavení bude potřeba provádět zásahy i do rozvodů (elektřina, voda, odpady). Během návrhu nové koupelny byste měli nalézt odpovědi na následující otázky: 

  • Bude koupelna vybavena vanou nebo sprchovým koutem?

Koupelny Jde o jednu ze stěžejních otázek. Rozměry vany nebo sprchové koutu a jejich umístění ovlivní i další plánování. U vany musíte počítat s minimální velikostí pohybující se okolo 140x70 cm v případě klasické akrylátové vany obdélníkového půdorysu. U rohové vany ve tvaru čtverce se velikosti pohybují od 140x140 cm. Minimální velikost sprchového koutu se uvádí 80x80 cm, nicméně v praxi je lepší počítat s větším sprchovým koutem, jehož rozměry začínají na 80x120 cm. Uváděné velikosti jsou samozřejmě orientační, vany i sprchové kouty se dodávají v mnoha různých provedeních tvarů a velikostí. 

  • Bude v koupelně umístěn i záchod?

Myslet je potřeba i na umístění záchodu. Malé rozměry toalety svádějí k umístění záchodové mísy do výklenků nebo rohů, podle doporučení by měl být od kraje záchodové mísy cca 25 cm odstup z každé strany. Mělo by být také dodržena podchozí výška pokud je koupelna situována v podkroví. 

  • Budou v koupelně umístěny nějaké elektrospotřebiče, např. pračka, kotel, bojler, ohřívač vody?

Poměrnou část místnosti zaberou také i stojící elektrospotřebiče. Ty jsou navíc odkázány na instalované přípojky (rozvod elektřiny musí mít svojí vlastní větev) a je potřeba myslet i  na to, aby k nim byl snadný přístup. 

  • Jak bude řešeno vytápění koupelny (podlahové vytápění, klasický/žebříkový radiátor)?

 Stejně jako u předchozích bodů jsou tyto informace důležité pro správný návrh. 

  • Co všechno bude potřeba v koupelně skladovat, jaký koupelnový nábytek bude potřeba?

Nezapomeňte na vytvoření prostoru pro skladování a odkládání věcí. Jako každá obytná místnost i koupelna bývá vybavena nábytkem. Koupelnový nábytek může být stojící nebo závěsný (u závěsného vzniká další prostor pod ním). Určitě se neobejdete bez koupelnové skříňky s umyvadlem, nad kterým bývá zavěšena galerka se zrcadlem. K tomuto místu by měl vést, snadno dostupný, přívod elektřiny pro zapojení přídavného osvětlení (bodové, LED osvětlení apod.) a pro možnost připojení elektrospotřebičů (fén, holící strojek atd.) Tento základ pak mohou doplňovat další skříňky, odkládací plochy, věšák nebo sušák (k tomuto účelu může sloužit například již zmíněné žebříkové topení, díky čemu můžete v malé koupelně ušetřit nějaké místo.) 

  • Bude koupelna vybavena oknem a kde budou umístěny dveře? 

Nezapomeňte promyslet i umístění oken (výška) a dveří s ohledem na směr křídel při jejich otvírání. 

  • Jak bude koupelna odvětrávána?

Koupelna musí mít vlastní odvětrávání. Obvyklé je osazení ventilátoru vedoucího do odvětrávací šachty (obvyklý průměr trubice činí 15 cm), ale této podmínce vyhoví i menší okno, pokud jím koupelna disponuje. 

  • Jak bude vyřešeno osvětlení?

Dobré osvětlení je nezbytností. Je potřeba předem promyslet jaký systém bude pro osvětlení koupelny nejvhodnější. (hlavní světlo doplněné přídavnými, bodové osvětlení umístěné v podhledu apod.) 

Praktická stránka

Není na škodu se zamyslet i nad praktickou stránkou využívání nově zrekonstruované koupelny. Vlastně jde o zodpovězení dalších otázek, které Vám mohou pomoci s výběrem vybavení, u kterého se často řeší dilema. 

  • Jak často a kolik lidí bude koupelnu využívat?

Rekonstruujete-li bytovou koupelnu pravděpodobně nemáte příliš na výběr. Pokud Vám to, ale možnosti dovolí, může se hodit dvojumyvadlo, aby mohli ranní hygienu vykonávat dvě osoby najednou. V rodinných domech bývají koupelny hned dvě (každá na jedno patro), je vhodné je rozdělit na primární a sekundární a podle toho je i zařídit. Stále je však potřeba dodržet pravidlo o minimálně jednom samostatném záchodě, který v RD být musí. 

  • Budou koupelnu využívat i malé děti nebo osoby s pohybovým omezením?

Jde o další otázku, která by mohla rozseknout věčné dilema související s rozhodováním o tom, zda-li bude lepší si pořídit vanu nebo sprchový kout. Lidé toto dilema zpravidla řeší tím, že si zvolí variantu, na kterou jsou zvyklý nebo ji upřednostňují. Někdy je lepší sáhnout po řešení, které se opírá o praktickou stránku týkající se přístupnosti i užití. Osoby staršího věku nebo jinak pohybově omezené určitě více ocení sprchový kout, zatímco budete-li chtít koupat malé děti jeví se praktičtěji vana. Totéž může platit pro lidi, kteří často sportují a během dne provádí i několikrát rychlou hygienu apod.

 rozvrzeni koupelnoveho nabytku Materiály

Výběr použitých materiálů je také důležitý. Neplatí to jen pro příčky, ale také pro obklady, podlahu i koupelnový nábytek. Pamatujte na to, že v koupelně se kondenzují páry a povrch materiálů je vystavován velké vlhkosti a střídání teplot. Důležité je to především pro životnost koupelnového nábytku, který by měl být kvalitní a vhodně umístěn (zavěšený ve zdi nebo stojící na podpěrných nohách). Koupelnový nábytek je výraběn z masivu, ale častěji z polovláknitých dřevěných desek (MDF). Použité materiály na stěnách dodají celé koupelně její specifický vzhled. V současné době se používá velké množství materiálů, u kterých lze pracovat i s dekory, např. keramické obklady s mozaikami. Použít se může i kombinace zrcadel, skel a nerezového kovu, které jsou náročnější na údržbu. Nemáte-li hluboko do kapsy můžete použít i přírodní kámen (pískovec, břidlice, travertin, syenit). Použít lze dokonce i dřevo, jehož vlastnosti jsou vyhovující do teplotně a vlhkostně náročného prostředí. Obvykle jde o ošetřené tropické dřeviny jako je cedr nebo iroko.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Rada z IP 89.177.61.*** | 29.6.2021 08:08
My jsme nedávno ?ešili výb?r baterie do koupelny v paneláku, kteoru jsme rekonstruovali, pomohl mi tento ?lánek www.akoupelnyatopeni.cz/jak-vybrat-podomitkovou-baterii-px342055
pagesteve z IP 197.210.79.*** | 6.11.2021 22:14
Jak se připojit k bratrstvu Illuminati666!!! Zavolejte nebo Whats'App +447418361059 Jste v Německu, USA, Evropě nebo kdekoli na světě a chcete být bohatí, slavní a mít moc.
VÝHODY POSKYTNUTÉ NOVÝM ČLENŮM PŘIPOJENÍM SE K ILLUMINATI.
1. Peněžní výhra 1 000 000 $, 00 $ na začátku.
2. Nové elegantní auto snů v hodnotě 330 000 USD
3. Dům snů zakoupený v zemi dle vašeho výběru
4. Měsíční dovolená (plně hrazená) do vaší vysněné turistické destinace.
5. Jednoletý golfový členský balíček
6. V.I.P ošetření na všech letištích světa
7. Celková změna životního stylu
8. Přístup do Bohemian Grove.
9. Měsíční platba 50 000,00 $ na váš bankovní účet každý měsíc jako člen
10. Jeden měsíc rezervován. Zklamání z Top 5 světových lídrů a Top 5 celebrit na světě. Pokud se chcete připojit, kontaktujte Whats'App +447418361059
Adriana z IP 193.164.219.*** | 6.2.2022 10:28
Skvělé rady, zrovna se nám budou opravdu moc hodit. Před nedávnem jsme koupily podobný byt realitymix.cz/vyhledavani/praha/prodej-bytu.html v Praze ve staré zástavbě a je v něm vše nové zrekonstruované kromě koupelny. Tu jedinou nestihli předchozí majitelé dokončit.
Julka22 z IP 185.243.172.*** | 17.6.2022 17:33
Ahoj, já teda při rekontrukci měla samozřejmě prijekt na rekonstrukci a návrh koupelny taky ale rozhodně jsem něměla k ruce návrh osvětlení. Deltalight krásný ale strasně drahý, pro běžnýho smrtelníka nepředstavitelný. Já nakoupila pěkná světla do koupelny na anill.cz/216-interierove-osvetleni


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a nula