Alternativní zdroje pro získání elektrické energie a vytápění

Napsal Karel (Trávníček) Stavitel (») 15. 7. 2014 v kategorii Články, přečteno: 8873×
energie.jpg

Snaha o energetickou nezávislost v posledních letech zaznamenala vysoký nárůst. Je to logické vzhledem k narůstajícím nákladům na zajištění dostatku energie pro chod domácností. Pro čím dál tím častější volbu alternativ přispívá i snižování pořizovacích cen zařízení, která jsou nám v tomto ohledu schopna pomoci. Ať už jde o pořízení solárních panelů, domácí větrné turbíny, vodní elektrárny nebo tepelného čerpadla. Obvykle se však, navzdory všem snahám, nepodaří docílit úplné nezávislosti na monopolních dodavatelích energie. To na druhou stranu neznamená, že by pořízení zařízení pro čerpání ekologicky získávané energie nemělo smysl. Níže uvedený text nepředkládá podrobné technické informace a řešení, protože přístup k pořízení alternativních zdrojů energie pro výtápění a spotřebu je individuální. Berte ho proto pouze jako přehled současných možností, které se obvykle stejně kombinují s klasickými rozvody a přípojkami nebo i mezi sebou navzájem (tzv. hybridní systémy, např.: solár-tepelné čerpadlo).

Solární panely

Nejběžnějším alternativním zdrojem pro získávání elektrické energie jsou v současné době solární panely. Solární panel se skládá z fotovoltaických článků, které přeměňují elektromagnetickou energii sluncem vyzářeného světla na energii elektrickou. Ta se následně používá pro ohřev vody nebo pro napájení elektrospotřebičů. Častým příkladem, který se uvádí, je nasazení ostrovního systému v místech, kde není tradiční pozemní rozvod elektřiny. Tak tomu bývá na odlehlých místech např. chatových oblastí. Podle velikosti a výkonnosti vybraného systému lze dosahovat od 230 Wp (viz jednotka Wp) do desítek KWp. To už bohatě postačí jak pro chod osvětlení, tak i pro napájení zařízení, které vyžadují větší elektrické napětí. Systémy solární fotovoltaiky a jejich účinnost závisí na mnoha faktorech. Pro celoroční provoz je důležitá odhadovaná roční výroba. Pokud plánujete v budoucnu systém rozšiřovat oceníte jeho modularitu. Na současném trhu si většina vybere z nabízených produktových řad, které lze případně pro vlastní potřeby modifikovat.

Větrné elektrárny

V případě domácích větrných elektráren, resp. větrné turbíny přidělané na střeše domu nebo na samostatném nosném médiu je důležité uvažovat o výsledné účinnosti takového systému. Tím je myšleno, zda-li se takové řešení v dané lokalitě vůbec vyplatí. Provádí se takzvaná analýza větrného potenciálu. Podstatné informace lze získat z map a tabulek větrného proudění pro danou oblast. Pro Českou Republiku ji můžete nalézt na stránkách Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd - ZDE Je dobré se poradit s odborníkem, který pomůže při stanovování vhodné typu turbíny a jejího výkonu.

Vetrna-elektrarna-schema

Domácí vodní elektrárna

Jedna z dalších variant ostrovního řešení je pořízení domácí vodní elektrárny. Ač je tato možnost velmi dobrou investicí, je bohužel silně závislá na tekoucím zdroji vody a tak je pouze pro ty, kteří bydlí nebo chataří u tekoucího potoka nebo řeky. Plynutí vodního toku poskytuje mocný zdroj energie, který se dobře reguluje a poskytuje stálou produkci. Každá vodní turbína vyžaduje určitou sílů průtoku a proto se pro domácí vodní elektrárny využívají specializované mini-turbíny, které jsou schopny pracovat už od minimálního průtoku 2l vody za sekundu a se spádem vody menším než 1 metr.

Tepelná čerpadla

Další variantou pro získávání energie jsou tepelná čerpadla. Zpravidla se při vyslovení tohot pojmu většině lidí vybaví zemní vrt, ze kterého se získává podpovrchové teplo. Jde však pouze jen o jednu z variant označovanou jako Země-Voda. Ta využívá tzv. zemního kolektoru a to jak v podobě vertikálního vrtu, tak i horizontálního plošného 

kolektoru. Takový systém je založen na stálé podpovrchové teplotě, kterou akumuluje a následně pomocí fyzikální výměny tepla předává topné kapalině. Dalšími variantami jsou Vzduch-Voda (Systémy získávající energii ze vzduchu), Voda-Voda (energie získává z podpovrchových toků jako je spodní nebo podzemní voda) a další. Za správným výběrem tepelného čerpadla stojí vhodně 

zvolený systém s odpovídajícím tepelných výkonem a topným faktorem s ohledem na velikost tepelných ztrát objektu. Opět platí, že je potřebné vše řádně promyslet a nejlépe projednat s odborníky, aby se následné investice do tepelného čerpadla vyplatila.

Tepelne-cerpadlo-schema_2

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Kája z IP 213.235.185.*** | 18.9.2017 10:22
Rozhodli jsme se vytápět naše podkroví vzduchem respektive teplovzdušnou krbovou vložkou http://www.flamen.cz/cz/produkty/krby/krby-teplovzdusne/, která vytopí buď jednu místnost, nebo všechny., Záleží, jak si necháte zabudovat. My máme řešeno jako hlavní topení do všech místností.
Jana z IP 92.240.174.*** | 12.9.2016 14:58
Když jsme vybírali ideální zdroj vytápění, jediným vhodným řešením se nám zdála tepelná čerpadla Rokycany www.ac-heating.cz/tepelna-cerpadla-rokycany-52
Anetka z IP 2a00:1028:83ca:*** | 1.10.2015 10:28
My vytápíme plynovým kotlem. Není to nic extra, ale zase nábytek máme excelentní www.seart.cz/
Rarasheck z IP 46.229.118.*** | 28.5.2015 13:25
Co se týká bydlení, řešil bych to na www.paulline.cz . Je zde spousta krásných věci! smile
Olga z IP 93.99.51.*** | 24.4.2015 10:34
Ahoj, mrkněte na spoustu článků o bydlení

modni-vlna.cz/temata/bydleni/
To je samozřejmé, kolikrát jsou ale ta "zelená řešení" mnohem méně šetrnější k přírodě, než jak se uvádí, ale to je zase jiný problém. V každém případě jsem pro každé dobré řešení, které ušetří nejen náklady, ale i tu přírodu.
Bohužel současná byrokracie ve stavebnictví všechno dost komplikuje. Zákon stanoví jedno, ale postup a posouzení určitých faktorů je pak na stavebním úřadu, takže je to i o lidech.
Vojtěch z IP 85.160.46.*** | 23.9.2014 22:48
Hledáte porovnání nákladů na vytápění? Potřebujete radu, čím topit a jak ohřívat vodu, abyste nenaletěli? A zároveň neprotopili horentní sumy? Jasné a přehledné porovnání cen vytápění a ohřevu vody u všech současných zdrojů energie najdete v tomto článku www.erada.cz/?p=1168 . Dozvěděl jsem se tu mimo jiné i to, jaké byly náklady v minulosti a jak se vlastně v horizontu několika let změnily trendy - jinak řečeno, co bylo nejlevnější a nejvýhodnější dřív a jak je tomu nyní. To porovnání a vývoj bylo asi nejzajímavější.
Jura z IP 46.229.118.*** | 22.9.2014 13:41
Jo, vidím to stejně.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a deset